Çilek, sürdürülebilir kalkınma ve istihdamın diğer adı oldu

Batman’ın Sason ilçesinde yaklaşık 353 aileye istihdam sağlayan ve bu bölgede yetişmesiyle ün kazanmaya başlayan Sason Çileği, bir ilkokula ismini verdi.

Fotoğraf: Levent Kulu

Batman halkı için çilek artık hem istihdam hem de sürdürülebilir kalkınma anlamına geliyor.

Dört yıl önce Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma projesi kapsamında ilk çilek bahçelerinin kurulduğu Yeniköy’ün ilkokuluna da bu nedenle Çilekli İlkokulu ismi verildi.

Çilek ile çiftçilerin kazancı üç kat arttı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve UNDP Türkiye ortaklığında yürütülen Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma projesi ile üç ilde 8500 dönüm alanda toplam 690 adet tam donanımlı kapalı meyve bahçesi kuruldu.

2007’den beri devam eden çalışmalarla proje illerinde meyveciliği yaygınlaştırmak ve çiftçilerin gelirlerinde kayda değer bir artış sağlamak amaçlandı.

Projeye başlanmadan önce Batman’ın Sason ilçesi için tütün en büyük ve en önemli geçim kaynağı idi.

Öne çıkanlar

  • Sason Çileği, Batman’ın Sason ilçesinde yaklaşık 353 aileye istihdam sağlıyor.
  • Dört yıl önce Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma projesi kapsamında ilk çilek bahçelerinin kurulduğu Yeniköy’ün ilkokuluna Çilekli İlkokulu ismi verildi.
  • 2007’den beri devam eden çalışmalarla proje illerinde meyveciliği yaygınlaştırmak ve çiftçilerin gelirlerinde kayda değer bir artış sağlamak amaçlandı.

Diyarbakır Batman Siirt Kalkınma projesinin sağladığı desteklerle yetiştiriciliği oldukça zahmetli olan tütün yerini pazarda daha rahat alıcı bulan ve kar oranının yüksek olduğu çilek yetiştiriciliğine bıraktı.

Çiftçilere çilek yetiştiriciliği konusunda eğitim veren Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Paydaş Kargı bölge için çileğin önemini şöyle anlatıyor: “Çilek gerçekten bu bölge için bence çok önemli oldu. Burada çilek yazın ve sonbaharda da olacak. Türkiye’nin de bu açığı var. Sason ilçesi, çileği hem çevre illere hem de komşulara ihraç etme şansı bulacak.”

İlçede çilek yetiştiriciliğinin önemli bir geçim kaynağı haline gelmesi, önceden mevsimlik işçi olarak çalışan ya da göç etmek zorunda kalan yerel halkın yüzde 20’sine istihdam olanağı sağladı ve çilek bahçelerinden elde edilen ürünler sayesinde çiftçilerin kazancı eskiye oranla 3 kat arttı.

Suyu verimli kullanan sürdürülebilir tarım

Çiftçilerin bahçelerinde kullandıkları suyun etkin, verimli ve dönemlere göre gerektiği kadar kullanılabilmesi için, modern teknikleri çiftçilerle tanıştıran birçok teknik eğitim gezisi düzenlendi.

Gereğinden fazla sulama ve uygun olmayan sulama yöntemleriyle toprağın verimsizleşmesine neden olan geleneksel yöntemlerin yerini alan, fidenin ihtiyacına yönelik geliştirilen damla sulama sistemleri çiftçi eğitim gezileri ile çiftçilerle tanıştırıldı, sistemlerin çalışma prensipleri çiftçilere anlatıldı.

Demonstrasyon bahçelerinin kurulmasından sonra belirlenen şartlara uygun olarak verilen hibelerle, bölge çiftçileri modern sulama teknikleri ile buluşturuldu.

Böylelikle, Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma projesinin desteği ile damlama sulama sistemlerini kuran çiftçiler, toprağın tuzluluk oranını artıran ve fidelerin alması gereken minerallerin alımını zorlaştıran sulama sistemlerini kullanmamaya başladı. Ayrıca Araştırma Enstitüsü ve Tarım İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan periyodik kontroller ile çiftçilere konu ile danışmanlık hizmeti verildi.

2013 sonu itibari ile proje katkısı ile 2,016 dönümde 1 milyon 200 bin adet fide dikildi.

2014 yılında 116 kişi çilek yetiştiriciliği için verilen hibeden faydalandı ve bu kişiler 608,3 dekar alanda çilek bahçesi kurarak 3 milyondan fazla fide dikti.

Proje faaliyetleri sonucunda, Sason ilçesine yapılan destekler ile Türkiye genelinde çilek fidesi üretiminin ise yüzde 4,3 oranında artması amaçlanıyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global