Türkiye’de moda iş imkânları yaratıyor

2009 yılında Türkiye’deki kadın girişimciler, moda sanayisinin yardımı ile yenilikçi bir hazır giyim markası yarattılar. Bu yenilikçi girişim, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kadınların ekonomik açıdan desteklenmesini amaçlıyordu.

19 yaşında boşanan ve iki çocuğuyla ailesinin evinde yaşamaya başlayan Fatma için hayat oldukça zordu.

Batman’da yaşayan Fatma, “Eşimi seviyordum ama ilişkimiz yürümedi” dedi. “Beni aldattı. Elimde bir işim ya da mesleğim yoktu. Ne yapacağımı bilmiyordum.”

Ama Fatma’nın hayatı Argande markasıyla tanıştıktan sonra tamamen değişti.

‘GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler’ projesinin bir parçası olarak, Argande kıyafetleri ve aksesuarları İstanbul’da ünlü moda tasarımcıları tarafından tasarlanıyor ve Güneydoğu Anadolu’daki kadınlar tarafından üretiliyor. Ürünler hem çevrimiçi olarak hem de Türkiye’deki satış mağazalarından satışa sunuluyor ve böylece projede çalışan kadınlara sigorta ve maaş sağlanıyor.

Proje, Güneydoğu Anadolu’daki kadınların iş yönetimi ve girişimcilik yeteneklerini geliştirmeleri amacıyla UNDP ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ortaklığında yürütülüyor ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) tarafından finanse ediliyor.

Proje, yarattığı çarpan etkisiyle, Güneydoğu Anadolu’da 5 binden fazla kişiyi istihdam eden birçok tekstil fabrikasının ve atölyenin açılmasına yardımcı oldu.

Öne çıkanlar

  • Proje, yarattığı çarpan etkisiyle, Güneydoğu Anadolu’da 5 binden fazla kişiyi istihdam eden birçok tekstil fabrikasının ve atölyenin açılmasına yardımcı oldu.
  • 1,000 den fazla kadın toplumsal cinsiyet eşitliği, üreme sağlığı ve iletişim becerileri hakkında bilgi sahibi oldu.
  • 1,200 civarında kadın ve 400 erkek hazır giyim, kalite kontrol, kooperatifler, iletişim ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine birçok eğitime katıldı.

Argande, bölgedeki hazır giyim sektörünün büyüme ivmesinin artmasına vesile oldu ve Batman’da yaklaşık 18 tekstil fabrikası ve 60 tekstil atölyesi kuruldu.

Türkiye’de kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 29.5 ve iş gücüne katılan kadınların yüzde 37’si ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor, oysaki bu oran erkeklerde çok daha düşük ve yüzde 5.2 oranında.

Güneydoğu Anadolu’da ise kadınların iş gücüne katılım oranı sadece yüzde 9.8. Kadınlar çalışacak bir iş bulsalar bile, genellikle erkeklere göre daha düşük maaş alıyorlar ve daha düşük oranda sosyal güvenlik paketlerinden faydalanabiliyorlar.

Argande projesi ile 2008’den bu yana, 4,300’den fazla kadın projenin desteklediği aktivitelerle kazanç elde etti. Çok Amaçlı Toplum Merkezlerine ve yerel girişimlere gelişen pazar bağlantısı, araç ve ham madde desteği ile yardımcı olundu. Yaklaşık 1,200 kadın ve 400 erkek hazır giyim, kalite kontrol, kooperatifler, iletişim ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine birçok eğitime katıldı.

Fatma şöyle diyor: “Argande için çalışmaya başladıktan sonra hayatımda birçok şey değişti. En önemli fark ise artık çocuklarımı okula gönderebiliyorum. Kendi dairemde yaşamaya başladım. Türkiye’nin doğusundaki bir kadın için para kazanmak ve çocuklarıyla tek başına yaşamak çok zordur. Ama şimdi her şeyi yapabileceğime inanıyorum.”

Argande şimdi neler yapıyor?

Batman'da misyonunu tamamlayan Argande projesi, başka illerde de pozitif katkılar sağlayabilmek, başka kadınlara istihdam imkânları yaratabilmek adına üretim atölyesini Kilis’e taşıdı. Argande projesi, şimdi yeni kadınların yaşamlarına dokunacak.

Daha çok kadına istihdam yaratabilmek adına, Proje’de kazanılan tecrübeler, profesyonel hizmet farklı illerde de hayata geçecek.

Bu nedenle Argande’nin üretim atölyesi de 2015 başında Kilis'e taşındı. Argande’nin Batman ile birlikte Kilis’teki kadınlara ulaşması da hedefleniyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global