Kimyasal gübreye doğal alternatif

Türkiye’nin toprak ve su kirliliğinden muzdarip olan bölgeleri için toprak solucanları, çiftçilere organik ve çekici bir fırsat sunuyor. Gediz Nehri Havzası’nda 45 çiftçi toprak solucanı atıklarından yapılan gübrenin kullanımına öncülük ediyor.

Gediz Nehri son yıllarda giderek artan bir tarımsal kirlilik ile karşı karşıya. Yüksek oranda nikel, bakır, çinko ve cıvanın yanı sıra birçok uzman azalan yağışlara sebebiyle su kıtlığının olacağını öngörüyor.

Ülkenin bu en verimli ve ekolojik olarak çeşitlilik arz eden havzası aynı zamanda 2 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

Öne çıkanlar

  • Toprak solucanı gübresi, toprağın su tutmasına neden olduğundan sulama için gerekli olan su miktarını yüzde 60’dan 40’a düşürüyor.
  • Proje kapsamında 50 bin solucan satın alındı ve bir üretim havuzu oluşturuldu.
  • 2012’de proje adına dört yeni üretim havuzu kuruldu ve binden fazla çiftçiye toprak solucanı gübresi ve gübrenin kullanımı tanıtıldı.

Topraktan gelen çözüm

Dünyanın diğer bölgelerinde de kullanılan fakat havzada yeni yeni kullanılmaya başlanan toprak solucanı gübresi, kimyasal gübrenin aksine kirlilik yaratmıyor ve aynı zamanda toprağın su tutmasına neden olduğundan sulama için gerekli olan su miktarını da yüzde 60’dan 40’a düşürüyor.

Çiftçiler solucanların daha başka yararlarının da olduğunu söylüyor.

Çiftçilere bu yöntemin yürütülmesinde yardımcı olan Ziraat Odası Başkanı Şeref Sofuoğlu, “Toprak solucanı gübresi ile üretilen ürünler, kimyasal gübre ile üretilenlerden çok daha kaliteli” diye açıkladı.

Gübreyi oluşturmak için solucanlar organik atıklarla dolu sandıklara yerleştiriliyor. Ayrıştırma süreci bu şekilde başlarken, ortaya çıkan gübre her tür bitki için gübre olarak kullanılabiliyor.

Ege Üniversitesi bu projeye mahsus bir saha belirledi ve deney alanlarında bu gübre ile çilek, marul ve domates yetiştiriliyor.

Dinamik büyüme

Proje kapsamında 50 bin solucan satın alındı ve bir üretim havuzu oluşturuldu. Ziraat Fakültesi’nin de desteğiyle solucan nüfusu 1.5 milyonu aştı.

2012’de proje adına dört yeni üretim havuzu kuruldu ve binden fazla çiftçiye toprak solucanı gübresi ve gübrenin kullanımı tanıtıldı.

Bu proje Coca-Cola Hayata Artı Vakfı, UNDP ve YADA tarafından destekleniyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global