Genel bakış

Ne yapıyoruz?

UNDP Türkiye 3 temel alanda ilerleme kaydetmek için çalışıyor: Kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme, kapsayıcı ve demokratik yönetişim ve iklim değişikliği ve çevre. Bu temel alanlara ek olarak, UNDP, politika ve projelerde, kadınların, özel sektörün, kapasite geliştirilmesinin ve Bilişim ve İletişim Teknolojilerinin rolüne büyük önem veriyor. UNDP, bu alanlarda ilerleme kaydedilebilmesi ve Türkiye'nin kalkınmasına katkıda bulunabilmek için, hükümet, yerel yönetimler, sivil toplum, üniversiteler ve özel sektörle ortaklıklar kuruyor.

Hedeflerimiz neler?

Birleşmiş Milletler’in küresel kalkınma ağı olan BM Kalkınma Programı (UNDP), insanlara bilgi, deneyim ve daha iyi bir yaşam kurmaları için kaynak ulaştıran ve değişimi savunan bir kuruluş. UNDP, 177 ülke ve bölgede, çeşitli ortakları ile birlikte, toplumlara kendi buldukları çözümlerde yardımcı olarak, onların ulusal ve küresel kalkınma çabalarına destek veriyor.

Kalkınmada kadın-erkek eşitliğini güçlendirmek

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin, her program alanında yaygınlaştırılması gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. UNDP’nin Türkiye’de kadın-erkek eşitliğinin yerleşmesine sağladığı katkılar Hükümet, Sivil Toplum Kuruluşları, akademisyenler ve bizzat kadınlar tarafından biliniyor.more

Başarı Hikayeleri
 • Gerçek Hazineyi Korumak

  Yıldıray Lise, son 20 yıldır doğanın korunması ve sürdürülebilir doğa kaynakları üzerinde çalışan bir biyolog. Bugün, GEF projesi ortağı bir STK olan Doğa Koruma Merkezi’nin Genel Müdür Yardımcısı.

 • İyimserliği Sürdürmek: Bir Entegrasyon Öyküsü

  Hüsam Beyazit 31 yaşında; 4 yıl önce annesi, babası ve bir erkek kardeşiyle birlikte, memleketi Halep’ten Türkiye’ye kaçtı. Ailesi bugün Mersin’de yaşıyor, ancak Hüsam, mesleki gerekçelerle Gaziantep’te yaşıyor.

 • İnadına Tarım

  İnsanın toprağa olan bağı gerekli ve verici olduğu kadar zor ve meşakkatli de olabiliyor. İklim ve coğrafya olarak Karadeniz’den farklı olan Artvin’de de durum böyle. Engebeli coğrafyası, neredeyse düzlük yüzü görmeyen yerleşimleri ve kurak yazları ile Artvin’in tarımı ve kırsal yaşamı, Türkiye’nin birçok bölgesine bahşedilen kolaylıklardan yoksun.

 • Tek Proje, Çok Sonuç

  Ankara’da yapımı yeni tamamlanan ancak adı hak ettiği kadar duyulmamış bir bina var; Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Binası. Bu bina, Türkiye'de bütünleşik bina tasarımı tekniği ile inşa edilen ilk kamu binası olma özelliği taşıyor.

Projeler ve Girişimler
 • İnternetle Hayat Kolay
  31 Oca 2018

  The project offers a solution through trainings for those who have not been introduced to online life, and those who (migth) have missed the digital revolution.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global