Başarı hikayelerimiz

 • Sonuç: Kadınların Zaferi

  2011, Yaz. Başkent Ankara’nın düşük gelirli mahallelerinden birisinde 15 yaşında bir kız çocuğu olan Yasemin tek kelimeyle hayal kırıklığına uğramış ve korkmuş bir haldeydi. Yeni üvey annesi onunla beraber yaşamak istemiyordu. Teyzesinin evine gönderilen Yasemin, okulu bırakması ve adını bile bilmediği bir adamla evlenmesi için zorlandı. Oysaki Yasemin’in sonbahar döneminde lise eğitimine başlaması gerekiyordu; fakat herkes tarafından bir yük olarak görülen bu genç kızın hayatında karşılaştığı zorluklar kolaylıkla çözülebileceğe benzemiyor. Yasemin, “Eğer erkek olsaydım, eminim ki her şeyin çok daha farklı olurdu”diyor.

 • Türkiye'de yerel yönetim reformu uygulamasının devamına destek projesi

  Türkiye’deki yerel yönetim reformu girişimleri, dezavantajlı grupların beklenti ve ihtiyaçlarını karşı duyarlılığı, verimliliği, yararlılığı, şeffaflığı ve kamu yönetim sisteminde hesap verebilirliği artırarak vatandaşlık temelli hizmet sunumunun temellerini güçlendirmek hedefi Türk Hükümeti’nin reform gündeminin tam ortasında durmaktadır.

 • Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği için bütçeleme

  Kamu harcamalarının planlanmasında kadınların ihtiyaçları da gözetilseydi hayatımızda neler değişirdi?

 • İnsan Hakları Eğitim programı ile 7,500 Mehmetçiğe ulaşıldı

  “Mehmetçiğin Sivil Eğitimi” projesi ülkedeki genç erkek nüfusunun, birbirinin haklarına saygılı ve fiziksel çevrenin korunmasına daha duyarlı, aynı zamanda bilinçli ve sorumluluk sahibi olma konusunda farkındalıklarının artırılmasını amaçlıyor.

 • Çilek, sürdürülebilir kalkınma ve istihdamın diğer adı oldu

  Batman’ın Sason ilçesinde yaklaşık 353 aileye istihdam sağlayan ve bu bölgede yetişmesiyle ün kazanmaya başlayan Sason Çileği, bir ilkokula ismini verdi.

 • Sürdürülebilir turizm Türkiye’de kadınlar ve yerel kalkınma için yeni fırsatlar sağlıyor

  47 yaşındaki Asiye Kürklü, hayatının büyük bir bölümünü evli ve iki çocuklu bir anne olarak geçirdi. El işi ürünler yapıp bu ürünleri satsa da ailesinin geçimini sağlayan kocasıydı. Kendi kendine yeten bir kadın olmak ve çalışmak istediği için 2010 yılında köyündeki bir kadın derneğine katıldı.

 • Türkiye’de gençler paralarını - ve geleceklerini - nasıl yönetiyor?

  Halil Ünsal üniversitede finans eğitimi almış bir genç.Üniversite eğitimi boyunca aldığı işletme ve matematik derslerine rağmen Halil, finansal yönetimle ilgili önemli kavramlar bir yana, kendi finansal durumunu nasıl yönetebileceğini öğrendiğinden emin değildi.

 • Kimyasal gübreye doğal alternatif

  Türkiye’nin toprak ve su kirliliğinden muzdarip olan bölgeleri için toprak solucanları, çiftçilere organik ve çekici bir fırsat sunuyor. Gediz Nehri Havzası’nda 45 çiftçi toprak solucanı atıklarından yapılan gübrenin kullanımına öncülük ediyor.

 • Türkiye’de modaya uygun kalkınma

  2009 yılında Türkiye’deki kadın girişimciler, moda sanayisinin yardımı ile yenilikçi bir hazır giyim markası yarattılar. Bu yenilikçi girişim, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kadınların ekonomik açıdan desteklenmesini amaçlıyordu.

 • Türkiye’de internet oyunları enerji verimliliğini öğretiyor

  İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde profesör ve sosyal bilimci olan Meltem Şengül Ucal, kadın tüketicileri ve çocukları bilinçlendirmeyi amaçlayan araştırma projesi ile enerji verimliliği konusuna farklı bir bakış açısı getiriyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global