UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi

Mert Fırat

UNDP-TR-MERT-FIRAT-GWA-TUR

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Başka Dilde Aşk ve Atlıkarınca filmlerindeki ve çeşitli TV dizilerindeki rolleriyle geniş bir coğrafyada tanınan, oyuncu Mert Fırat’ı Türkiye’deki ilk İyi Niyet Elçisi olarak atadı.

Ünlü oyuncu bu yeni görevinde, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda farkındalık ve desteği artırmaya odaklanacak. Küresel Hedefler olarak da bilinen bu 17 hedef, yoksulluğu sona erdirme, eşitsizlikle mücadele ve iklim değişikliğini durdurmaya yönelik eylemler için evrensel bir çağrı niteliğinde.

İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında Mert Fırat, “UNDP İyi Niyet Elçisi olarak benim esas görevim, açlığı ve yoksulluğu sona erdirerek ve eşitsizliği ortadan kaldırarak herkes için daha iyi bir gelecek yaratma amacı taşıyan Küresel Hedefler konusunda farkındalığı artırmak olacak. Hepimiz biliyoruz ki, cinsiyet eşitliği sağlanmadan ve iklim değişikliği durdurulmadan, bu hedefleri başarmak mümkün değil” diye konuştu.

Sürdürülebilir Kalkınma alanındaki gönüllü çalışmaları ile de tanınan oyuncu Mert Fırat, kritik sorunlara dikkat çekmek ve insanları değişime dâhil olmaya teşvik etmek için oyuncu ve aktivist olarak UNDP’nin çabalarına destek vermek konusunda kararlı olduğunu belirtti.

BM Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojackova-Sollorano: “Mert Fırat ile aynı takımda olmaktan gurur duyuyoruz. Onun enerjisi ve azmi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin aciliyet arz eden ve evrensel mesajını daha yüksek sesle duyuracak. Mert’in desteği Türkiye’de mümkün olduğunca çok sayıda insanın Küresel Hedefler konusunda bilinçlenmesini sağlayacak ve dünyamızın daha yaşanabilir bir yer haline gelmesi yolunda harekete geçirecek” dedi.

UNDP Türkiye ve Mert Fırat

Mert Fırat son yıllarda çeşitli etkinliklerde UNDP Türkiye ile birlikte çalıştı. 2015 ve 2016 yıllarındaki Sosyal Fayda Zirvelerine katıldı ve Ankara’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini desteklemeye dönük bir etkinlik olan “Eşitlik İçin Konuş”ta yer aldı.

Mert Fırat Kimdir?

Ankara Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun olan Mert Fırat, ünlü oyuncular Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer tarafından 1999 yılında kurulan, Türkiye’nin en prestijli bağımsız tiyatrolarından biri olan Oyun Atölyesi’ne kabul edildi ve Shakespeare’in “Hırçın Kız” adlı eserinde oynadı. İlk başrolünü, Türkiye’de büyük başarı gösteren 2009 yapımı “Başka Dilde Aşk” adlı filmde aldı. O günden bu yana “Binbir Gece”, “Bizim Evin Halleri” ve “Kelebeğin Rüyası” dahil çeşitli film ve televizyon dizilerinde rol aldı. Fırat’ın oynadığı “Yol Ayrımı” adlı yeni filmi ise bu yılın sonuna doğru vizyona girecek. Fırat’ın çalışmaları uluslararası film festivallerinde de ödüller aldı. 2014 Moondance Film Festivali’nde “Kelebeğin Rüyası” filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu; 2010 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo; 2010 Berdyansk Film Festivali’nde ise, “Başka Dilde Aşk” filmiyle En İyi Genç Yetenek ödülüne layık görüldü.

Birçok ödülle süslenmiş oyunculuk kariyerinin yanı sıra Mert Fırat toplum yararına çalışan bir gönüllü. Kendisi “Ihtiyacharitasi.org” adlı web sitesinin de kurucu ortağı. Bu platform, ihtiyacı olanlarla ihtiyacı karşılayabilecekleri bir araya getiren bir ağ olma özelliği taşıyor. Fırat aynı zamanda, Ankara’da 2016 yılında kurulan, çeşitli alanlarda bağış toplayan “Gönüllü İyilik Hareketi” adlı STK’nın sözcüsü ve Bursa’da kurulan, yoksul mahalleleri bir araya getirerek sanat için ortak zemin oluşturmayı hedefleyen SanatMahal adlı bağımsız örgütün de kurucu ortağıdır.

İyi niyet elçileri

 alt text for image

İyi niyet elçileri insani gelişmeye verilen önemi ve bağlılığı paylaşıyor.
 
İyi niyet elçileri, kendi ülkelerinde ve diğer birçok ülkede herkes tarafından tanınmalarını sağlayan yetenekleri ve başarılarıyla alanlarında zirvedeler.

Sahip oldukları çeşitli ünlere rağmen, yine de, her biri dünyadaki yoksullar için derin endişe duyuyor ve yeryüzünü herkes için daha iyi bir yer haline getirme, dünyayı yoksulluktan kurtarma, HIV/AIDS ile savaşma, çevresel sürdürülebilirliği sağlama, insan haklarını koruma ve kadınların güçlendirilmesi sözünü paylaşıyorlar.

UNDP, diğer BM ajanslarıyla birlikte, bu hedeflerin önemini vurgulamak için, bir dizi gönüllü hizmetlerin ve iyi niyet ya da Gençlik Elçisi görevlerine atadığı göze çarpan bireylerin desteğini sağladı. Onların ünü, insani gelişme ve uluslararası işbirliğinin acil ve evrensel mesajının gücünü arttırarak Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin başarısını hızlandırmaya yardım ediyor.

İyi niyet Elçileri, UNDP’nin kalkınma felsefesini ve bağımsız fırsat programlarını birleştiriyor ve insanları, kendilerinin ve vatandaşlarının hayatlarını iyileştirmek adına harekete geçmeleri için motive ediyor. UNDP’ye bu zorlu görevinde yardım etmek için zaman harcıyor ve insani gelişme mesajını dünyaya taşımak üzere ilk elden bilgi toplamak için gelişmekte olan ülkelere sık sık seyahat ediyorlar.

Mert Fırat, Antonio Banderas, Didier Drogba, Iker Casillas ve Nikolaj Coster-Waldau gibi dünyaca ünlü oyuncular ve sporcuları kapsayan UNDP İyi Niyet Elçileri’nin arasına katılıyor. UNDP İyi Niyet Elçileri’nin tam listesini buradan görebilirsiniz.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global