Achim Steiner, UNDP Başkanı

Achim Steiner, dört yıllık UNDP Başkanlığı görevine 19 Haziran 2017’de başladı. Bu görev için BM Genel Sekreteri António Guterres tarafından aday gösterilmiş ve 19 Nisan 2017 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından onaylanmıştı.

Sn. Steiner UNDP Başkanı olarak aynı zamanda, sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan 32 BM fonu, programı, uzman kuruluşu ve diğer kurumları birleştiren BM Kalkınma Grubu’na da başkanlık ediyor.

Achim Steiner, otuz yılı aşkın süredir sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliğine dayanıklılık ve uluslararası işbirliği alanında saygın bir küresel liderdir. Sürdürülebilirlik, ekonomik büyüme ve korunmasızlar için eşitliğin önde gelen destekçisi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin açık sözlü savunucusu olmuştur.

UNDP’ye katılmadan önce, Oxford Üniversitesi’nde Oxford Martin School Direktörü ve Balliol College’da profesör idi. Sn. Steiner, Birleşmiş Milletler sisteminin çeşitli kademelerinde görev yapmış; hem insani hem de kalkınma perspektifinden küresel sorunları ele almıştır. Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na başkanlık etmiş (2006-2016), devletlerin temiz teknolojiler ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmalarına destek sağlamıştır. Ayrıca, Nairobi’de Birleşmiş Milletler Ofisi Genel Müdürü olarak da görev yapmıştır. Achim Steiner daha önce, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Genel Müdürü, Dünya Barajlar Komisyonu Genel Sekreteri gibi diğer önemli mevkilerde bulunmuştur.

Achim Steiner Afrika, Asya, Orta Doğu, Avrupa, Latin Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamış ve çalışmıştır. Oxford Üniversitesi Worchester College’dan Felsefe, Siyaset ve Ekonomi lisans diploması ve Londra Üniversitesi, Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’ndan (SOAS) yüksek lisans diplomasına sahiptir.

Achim Steiner Brezilya’da doğmuştur; hem Brezilya hem de Almanya vatandaşıdır.

 

UNDP Başkanlığı Görevi

UNDP Başkanı, dört yıllığına Genel Sekreter tarafından atanır ve Genel Kurul tarafından onaylanır.

UNDP’nin ilk Başkanı olarak 1966 yılında Paul G. Hoffman atanmış ve 1972 yılında emekli oluncaya kadar bu görevi sürdürmüştür. UNDP’nin selefi Genişletilmiş Teknik Destek Programı (EPTA)’nın başkanlığını yürüten David Owen, Sn. Hoffman ile birlikte Eş-Başkanlık görevini yürütmüştür.

UNDP Başkanlığı görevine 1972 yılında Rudolph A. Peterson; 1976 yılında Bradford Morse; 1986 yılında William H. Draper lll getirilmiş; 1993-1999 döneminde James Gustave Speth; 1999-2005 döneminde Mark Malloch Brown; 2005-2009 döneminde Kemal Derviş ve 2009-2017 döneminde Helen Clark tarafından yürütülmüştür.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global