Irena Vojáčková-Sollorano

 

BM Türkiye Mukim Koordinatörü
ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi

Irena Vojáčková-Sollorano, Aralık 2016’da Türkiye Cumhuriyeti’nde BM Mukim Koordinatörü ve UNDP Mukim Temsilcisi olarak atanmıştır. Daha önce, Ekim 2013’ten bu yana Sırbistan Cumhuriyeti’nde aynı unvanlı görevi yürütmüştür. Anılan görev boyunca, 2014’teki büyük sel felaketinde ve 2015/16 mülteci/göçmen krizinde BM ülke ekibine önderlik etmiştir.

Bu görevden önce de, 28 yıl boyunca Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) çeşitli kademelerinde çalışmış; IOM Genel Merkezi’nde Göç İdaresi Direktörlüğü, Asya ve Orta Avrupa Bölge Direktörlüğü görevlerini yürütmüştür. Göç ve kalkınma, işgücü göçü, mültecilerin yeniden iskanı, sınır yönetimi, kaçakçılık, entegrasyon, insan kaçakçılığı/ticareti ve acil müdahale alanında küresel çapta uzmanlık ve deneyim edinmiştir. Kariyeri boyunca kurumsal değişim yönetimi ekibi üyeliği, bölgesel araştırma kurumlarında kurul üyeliği görevleri üstlenmiş; düşünce kuruluşları ile oldukça yakın işbirliği geliştirmiştir.

Irena Vojáčková-Sollorano, Filipinler Manila’da bulunan Asya Yönetim Enstitüsü Diploması, Viyana Diplomasi Akademisi Diploması, Avusturya Viyana Üniversitesi’nden Tarih, Coğrafya ve Uluslararası Hukuk yükseklisans diploması ve Almanya Heidelberg Üniversitesi’nden Tarih ve Siyaset Bilimi lisans diplomasına sahiptir.

Önceki Mukim Temsilciler:

-
Kamal Malhotra

- Shahid Najam

- Mahmood Ayub

- Jakob SIMONSEN

- Alfredo Witschi-Cestarl

- Paul van Hanswijck de Jonge

- Edmund J. Cain

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global