Sosyal Fayda Zirvesi 2014

İstanbul buluşması


Sosyal Fayda Zirvesi İstanbul buluşmasında, her kesimden bireyler, yeni dünyanın değişen dinamikleriyle teknoloji ve yeni medyanın 2030’a kadar herkes için eşitliği nasıl sağlayabileceği üzerine düşüncelerini paylaştı.

Küresel olarak düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi buluşmalarında “Teknoloji, inovasyon ve yeni medya, toplumsal fayda için nasıl kullanılabilir?’ sorusuna cevap aranıyor.

BM Kalkınma Programı (UNDP), BM Gönüllüleri (UNV), İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Hürriyet gazetesi ortaklığında düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi İstanbul buluşması 23 Ekim 2014 Perşembe günü saat 14.00'te başladı.

Twitter ve Devex’ten üst düzey isimlerin de aralarında bulunduğu konuşmacılar, İstanbul’daki Sosyal Fayda Zirvesi etkinliğinde, teknoloji ve yeni medyanın 2030’a kadar herkes için eşitliği nasıl sağlayabileceği üzerine düşüncelerini paylaştı.

Twitter’ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kamu Politikaları Direktörü Sinéad McSweeney etkinlikte 140 karakterden oluşan mesajların dünyanın dört bir tarafında toplumsal faydaya katkı amaçlı örnek kullanımlarını anlattı.

Uluslararası kalkınma çalışanlarının yakından takip ettiği bir web portalı olan Devex’in başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Raj Kumar ise sosyal ağların kalkınma çabalarına sunduğu katkıları anlattı.

Sosyal Fayda Zirvesi’nde Radikal gazetesinden Ezgi Başaran da online yayıncılığın toplumsal fayda ile kesiştiği alanları ele aldı.

Zirvede UNDP’nin Türkiye ve ABD ofislerinden uzmanlar ve iletişimciler de yer aldı.

C@rma’nın kurucusu Sandrine Ramboux, Sosyal İnovasyon Merkezi kurucusu Suat Özçağdaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Engin Çağlak, SürdürülebilirYaşam.TV kurucusu Tuna Özçuhadar ve iyilikpesinde.org kurucusu Sertaç Taşdelen de etkinliğin konuşmacıları arasında yer aldı.

Uluslararası Kalkınma Ortakları (IDEMA) Kurucusu Dr. Ali Ercan Özgür, daha yalnız ama aynı zamanda daha sosyal olan yeni dünyada sosyal fayda yaratmanın gerekliliğine işaret etti.

New York Metropolitan Sanat Müzesi’nin ilk Dijital Yayınlar Ofisi Başkanı ve Columbia Üniversitesi yeni medya profesörü Sree Sreenivasan da katılımcılara New York’tan seslendi. Sreenivasan sosyal medyayı kullanan sivil toplum kuruluşları için tavsiyelerde bulundu.

Canlı yayınlandı

İnternet üzerinden canlı olarak yayınlanan buluşmada Türkiye'nin her yerinden bireyler, görüşlerini ve sorularını katılımcılara iletti. Tartışmaya katılmak için sosyal medyada #2030Şimdi etiketi kullanıldı.
    
Etkinlikle ilgili daha fazla bilgi için bit.ly/sosyalfayda adresi ziyaret edilebilir.

UNDP'nin New York'ta ev sahipliği yaptığı 2014 Küresel Sosyal Fayda Zirvesi 21-22 Eylül tarihlerinde beşinci kez düzenlenmişti.

Birleşmiş Milletler Haftası sırasında düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi, dinamik bir topluluğu bir araya getirmişti. Zirvede, yaratıcı düşünmenin ve teknolojinin karşılaştığımız en önemli güçlüklerin çözümündeki önemi tartışılmıştı.

Sosyal Fayda Zirvesi Türkiye’de ise ilk kez geçen sene düzenlendi. İstanbul’daki buluşmada, 2030 yılında istediğimiz dünyayı yaratmak için yaratıcı ve yenilikçi sosyal fayda projeleri ile bakış açılarımızın değişmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Neden #2030Şimdi?

#2030Şimdi etiketi, BM’nin öncülük ettiği, 2000-2015 yıllarını kapsayan Binyıl Kalkınma Hedefleri sürecinde elde edilen ilerlemeyi takip edecek ve hızlandıracak 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi’ne gönderme yapıyor.

1 Ocak 2016’dan itibaren, küresel kalkınma gündeminde 2030’un sonuna kadar sürecek yeni bir on beş yıllık dönem başlayacak.

Bu nedenle, Sosyal Fayda Zirvesi de 2015 sonrası kalkınma gündeminin önceliklerini tartışırken, 2030’a kadar daha iyi bir dünyanın inşası için yeni medya ile inovasyon ve teknolojiyi kullanmanın önemini #2030Şimdi etiketiyle vurgulamayı hedefliyor.

Küresel Sosyal Fayda Zirvesi hakkında fazla bilgi için http://mashable.com/sgs/ sayfasını ziyaret ediniz.

Helen Clark - 2014 Sosyal Fayda Zirvesi için çağrı

 

Sosyal Fayda Zirvesi nedir?


21-22 Eylül tarihlerinde Birleşmiş Milletler Haftası sırasında düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi, dinamik bir topluluk olan küresel liderleri bir araya getiriyor. Zirvede, yaratıcı düşünmenin ve teknolojinin karşılaştığımız en önemli güçlüklerin çözümündeki önemi tartışılıyor.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

+ Sosyal Fayda internet sitesini ziyaret edin


Sosyal Fayda Zirvesi'nden ilham alan +SosyalFayda internet sitesi aynı vizyonu paylaşan yenilikçi küresel topluluğu bir araya getiriyor: Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için teknolojinin ve yeni medyanın gücünden yararlanmak.

+SosyalFayda internet sitesi ile bireyler deneyimlerini aktarabilir, birlikte çalışabilir, yerel ve küresel gündemleri etkileyebilir ve vizyonu faaliyete dönüştürmek için yeni çözüm yolları üretebilir.

+SosyalFayda internet sitesini ziyaret edin.

2014 Sosyal Fayda Zirvesi İstanbul buluşması
  • Sosyal Fayda Zirvesi 2014 İstanbul buluşması
  • Sosyal Fayda Zirvesi 2014 İstanbul buluşması
  • Sosyal Fayda Zirvesi 2014 İstanbul buluşması
  • Sosyal Fayda Zirvesi 2014 İstanbul buluşması
  • Sosyal Fayda Zirvesi 2014 İstanbul buluşması
  • Sosyal Fayda Zirvesi 2014 İstanbul buluşması

Diğer fotoğraflar içinFlickr

Sosyal Fayda Zirvesi 2014 İstanbul buluşmasına katılın
Ücretsiz biletinizi almak için tıklayın
Konferansımızın konuşmacıları kimler?
Etkinliğin gündemi için tıklayınız

 

Ne zaman: 23 Eylül 2014, 14.00 

Nerede: İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü Konferans Salonu, İstanbul

 

Buluşma nerede?

  

Tartışmaya siz de katılın
thumbnail

#2030Şimdi etiketiyle siz de tartışmaya katılın.

Tüm dünyadaki Sosyal Fayda Zirvesi buluşmaları