Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı (3RP) İlerleme Raporu

25 Haz 2015 - 40 sayfa
image

Suriye krizine müdahaleye yönelik Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı (3RP), mültecilerin koruma ihtiyaçlarına, en hassas durumda olan kişilerin insani ihtiyaçlarına ve Suriye krizinin komşu ülkeler olan Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’daki uzun vadeli sosyo-ekonomik etkilerine cevap vermeyi amaçlayan, uluslararası bir çağrıdır.

 

3RP 5.5 milyar ABD Doları değerinde bir fon çağrısında bulunmaktır. Bu çağrı kapsamında, 1 milyar ABD Doları’na ev sahibi hükümetlerin gereksinimleri için; 4.5 milyar ABD Doları’na ise Birleşmiş Milletler kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin uyguladığı programlar için ihtiyaç duyuluyor. Çağrı, 2015 yılı sonu itibarıyla, bölgede 4.27 milyon Suriyeli mültecinin olacağını öngören bir senaryoya dayalı planlanmış olup; bu yıl içinde krizden etkilenmiş olan yerel topluluklardaki 20 milyondan fazla insana yardım sağlamayı amaçlıyor.

 

İlerleme raporuna göre Suriye’deki çatışmadan kaçmış olan 3.9 milyon mültecinin ve komşu ülkelerde mültecilere ev sahipliği yapan yerel topluluklardaki 20 milyondan fazla insanın ihtiyaçlarını karşılamak için gösterilen insani yardım ve kalkınma yardımı çabaları, yeterli finansmanın sağlanmaması nedeniyle aksıyor.

 

Bu belgeyi okuyun:

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global