Türkiye’nin Ege Kıyılarındaki Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarında Geliştirilebilecek Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Ekonomik Faaliyetler Listesi

26 Ara 2013
image

Özet

Çalışma iki ana faaliyete dayanmaktadır. Öncelikle, listelerin oluşturulması için 2010 yılında saha çalışmaları yürütülmüştür. Projenin yerel uzmanları tüm pilot Özel Çevre Koruma Bölgeleri/ÖÇKB (Fethiye-Göcek, Köyceğiz-Dalyan, Datça-Bozburun, Gökova, Foça ÖÇKBleri) ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkında görüşme ve gözlemlerde bulunmuştur. Yapılan çalıştaylar dışında altı alanda yapılan toplam görüşme sayısı 132’dir.

Görüşmelerde, bölgelerde hali hazırda yer alan gelir getirici faaliyetlerin yanı sıra potansiyel yerli ürün satışı, ekoturizm ve dalış turizmi gibi yeni ekonomik faaliyetlerden sağlanabilecek gelir artırıcı girişimler konusunda yerel paydaşlardan bilgi alınmıştır. Yerel paydaşlar; kamu sektörünün temsilcileri (tarım, turizm müdürlükleri, vb.), özel sektör (işletmeler), sivil toplum örgütleri, kooperatifler ve köy muhtarları şeklinde özetlenebilir.

Bu raporu okuyun:

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global