Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Ekonomik Analizi

Yayımlanma tarihi 07 Ağu 2013 - 38 sayfa
image

Özet

Bu çalışma, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Küresel Çevre Fonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliği ile yürütülen “Türkiye’nin Korunan Alanlar Sisteminin Güçlendirilmesi: Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarının Sürdürülebilirliğinin Kolaylaştırılması” projesi kapsamında yapıldı.

 

Çalışmada, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın ekonomik bir analizi yapıldı. Böylece,

 

- Bölgenin sağladığı deniz ürünleri ve hizmetleri hakkında farkındalığın artırılması,

- Bölgenin ekosistemini ve buna bağlı olarak ekonomisini tehdit edecek unsurlara dikkat çekilerek bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunulması ve

- Bölgenin ekonomik gelişimi ve potansiyeli açısından deniz hizmetlerinin önemine dikkat çekilerek ve bölgedeki muhtemel gelir getirici faaliyetleri ve mekanizmaları ön plana çıkararak bölge için geliştirilen iş planına katkı sağlanması amaçlandı.

Öne çıkanlar

  • Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın toplam değerinin 43 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.
  • Tarihi ve arkeolojik özellikleri ve eşsiz doğal varlıklarıyla bölgenin turizm değeri 36 milyon doların üzerinde belirlendi. (Bu değer, bölgenin ekonomik değerinin yüzde 88’ini oluşturuyor.)
  • Deniz Kıyı Koruma Alanları projesi kapsamında, Tabiat Parkı’nın kıyı kesimleri tarafından sağlanan ve yıllık 3.5 milyon dolar değerinde olan atık arıtım işlevi ve Deniz çayırlarının karbon tutma işlevi gibi bölgenin düzenleme hizmetleri de büyük maddi değer taşıyor.
  • Ekonomik ve kültürel anlamda taşıdığı öneme karşın Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın ekosistemi, deniz kirliliği, alt yapı sorunları, konaklama ve yasak avlanma sebebiyle tehdit altında.

 

Bu raporu okuyun:

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global