Yıllık Rapor 2014-2015

04 Haz 2015 - 45 sayfa
image

Küresel olarak harekete geçme zamanı

Dünyanın dört bir yanında yaşayan bireyler yoksulluk, eşitsizlik ve iklim değişikliği ile ilgili harekete geçme ve liderlik çağrısında bulunuyor. Bu evrensel zorluklar küresel bir hareketi gerektiriyor ve bu yıl istediğimiz geleceğe ulaşmak için eşi benzeri görülmemiş fırsatlar sunuyor. Bu sene dünya liderleri bir araya gelerek sürdürülebilir kalkınma için yeni bir gündeme karar verecekler. Yeni küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, yoksulluğun sona erdirilmesi ile ilgili tarihi taahhütten başlayarak önümüzdeki 15 yıl içinde politikalara ve finansmanlara rehberlik edecek.

10 yıllardır, UNDP ulusal, bölgesel ve küresel seviyedeki paydaşlar tarafından güvenilir bir ortak olarak politikaları etkileme ve kapasite geliştirme konusunda çok önemli bir verimlilik gösterdi. UNDP yine de daha iyi sonuçlar elde etmek, günümüz zorluklarına çözüm bulmak ve sürdürülebilir ve ölçülebilir kalkınma etkileri yaratmaya devam etmek için daha çok odaklanarak daha fazla çalışması gerektiğini biliyor.

2014-2015 Yıllık Raporu, UNDP’nin geçtiğimiz yılda gerçekleştirdiği önemli çalışmaları ve bu çalışmaların dünyanın dört bir yanındaki faydalanıcılar üzerindeki etkisini anlatıyor. Aynı zamanda rapor, UNDP’nin 2015 sonrası süreçte amacına daha uygun bir hale gelmesi için devam eden yeniden yapılanma sürecinden de bahsediyor.

Öne çıkanlar

  • 2015’te 15 yıldır uygulanan Binyıl Kalkınma Hedefleri sona erecek ve küresel kalkınma taahhütleri için yeni dönem Eylül’de dünya liderlerinin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini kabul etmesiyle başlayacak.
  • Binyıl Kalkınma Hedeflerinde yoksulluğun azaltılması konusunda elde edilen önemli ilerlemelere rağmen, dünyada hala 1 milyar kişi günde 1.25 ABD Doların altında bir gelirle yaşıyor.
  • 2014 yılında, UNDP düşük gelirli topluluklarda 1 milyon iş yarattı ve milyonlarca insan için kazanımlarının artmasına ve yaşam koşullarının güçlendirilmesine yardım etti.
  • 140 ülkede 1.3 milyar ABD Dolarlık iklim değişikliği projeleri portfolyosu ile UNDP, Birleşmiş Milletler’in iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ile mücadele çabalarının lider kuruluşu.
  • Seçim dönemlerindeki destek programlarımız ile UNDP, tüm dünyada 18 milyon (Afganistan’daki yaklaşık 4 milyon seçmen de dâhil) yeni seçmenin kaydolmasına yardımcı oldu.

Bu belgeyi okuyun:

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global