2012-2013 UNDP Yıllık Raporu

Yayımlanma tarihi 12 Haz 2013 - 40 sayfa

Özet

UNDP, yaşam koşullarını iyileştirmek, fırsatlar yaratmak ve bireylerin daha iyi yaşam sürdürmelerini sağlamak için 177 ülke ve bölgedeki faaliyetleri destekliyor. 2012-2013 Yıllık Raporumuzda yoksulluğun azaltılması, Binyıl Kalkınma Hedefleri, demokratik yönetişim, krizleri önleme ve atlatma, çevre ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki programlarımızda elde ettiğimiz sonuçları anlatıyoruz. Raporda paydaşlarımızın çeşitliliğine ve küresel tanınırlığı olan şeffaflık ve hesap verilebilirlik üzerine olan girişimlerimize vurgu yapılıyor.

 

 

 

 

Öne çıkanlar

  • UNDP, Etiyopya Borsalar Birliği'nin oluşturulmasına destek oldu. Bu birlik Sahra Altı Afrika'da bir ilk oldu. 100 bin çiftçinin değişen hava koşullarına daha dayanıklı olmalarını sağlayacak tarım uygulamalarına uyum sağlamalarına yardımcı olduk.
  • Sri Lanka'daki Mobil yasal hizmet birimleri, evlilik, mal ve vatandaşlık ile ilgili belgelerine ve haklarına ulaşabilmeleri için yaklaşık 175 bin kişiye destek verildi.Geliştirilmiş tek durak yardım, kamu kullanımını artırdı ve yolsuzluğu azalttı.
  • Kolombiya'da UNDP tarafından desteklenen bir programla iç çatışmalar sonucu yerinden edilmiş 40 bin kişiye yeni yerlerinde yardım edildi. Fikir çok basitti: Küçük ölçekli topraktan temel sosyal hizmetlere insanlara yeniden hayata başlayabilecekleri araçları vermek
  • Hırvatistan'da, Küresel Çevre Fonu'nun finansmanı ile UNDP, sistematik enerji gözetimi kurulmasına destek verdi. Bu gözetim sistemi ile enerji verimliliği 95 şehirdeki 11 bin kamu binasında arttı.

 

Bu raporu okuyun:

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global