Türkiye, kelebekler açısından tüm Avrupa çapında önemli bir ülke. Barındırdığı yaklaşık 380 kelebek türüyle Avrupa’daki tüm ülkelerden daha zengin bir ülke Türkiye. Hatta bazı bölgelerimiz bir ülke kadar kelebek türüne sahip, örneğin Artvin’de görülebilen kelebek sayısı, Slovenya, İsveç ve Finlandiya’da görülebilenlerden daha fazla.
Yeni Ufuklar, UNDP Türkiye'nin aylık elektronik dergisi. Dergide, Türkiye'de destek verilen projelere, güncel iş ilanlarına ve o ay yapılan etkinliklere ulaşabilirsiniz. Dergiyi takip etmek için abone olun.
Eğitim; savaş, çatışma ve doğal afetlerden kaçan mülteciler için umut anlamına geliyor. Dil eğitimi ise yepyeni bir ülkeye sığınan bireyler için kendi kendilerine yeterlilik, özgüven ve umudu inşa etmek demek. Araştırmalara göre eski hayatlarını geride bırakarak ev sahibi ülkelerde yeni bir yaşam inşa etmeye çalışan insanların yüzde 70’i, yeni ülkelerini “Ev” olarak görüyor ve kucaklıyor. O halde bu bireylerin yeni komşuları arasında kendilerine bir hayat inşa etmelerine nasıl vesile olabiliriz? Farklılıkları aşıp, ön yargıları kırmaya nasıl yardımcı olabiliriz? Eğer mültecileri kendi kültürleri, hikayeleri, sosyal ve ekonomik zenginlikleri olan bireyler olarak görüyorsak; içinde yaşadıkları toplumun gerçekten bir parçası olup, saygın ve anlamlı hayatlar sürmelerini, yeni toplumlarına katkı sunmalarını nasıl temin edebiliriz? Suriye Krizine Yanıt olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi’nin (TDP) bu sorulara bir yanıtı var…
UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat, 11 Nisan Perşembe günü İstanbul’daki Zeytinburnu Halk Eğitimi Merkezi’nde Suriyeli yetişkin bireylerin Türkçe derslerine konuk oldu.
UNDP Türkiye, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı iki farklı video ve Kadınlar Günü Şarkıları listesinden oluşan sosyal medya kampanyasıyla “Güçlü toplumlar ancak güçlü kadınlarla mümkün olabilir!” diye seslendi.
Türkiye, 26 Aralık 2018 tarihinde, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında Yedinci Ulusal Bildirimini sundu.
Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanan “Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP)” kapsamında, Türkiye’de ikamet eden geçici koruma altındaki yetişkin Suriyeli bireylere yönelik Türkçe dil eğitimleri bugün başlıyor.

Harekete Geçin

 

Bize Katılın

Bize Katılın

UNDP Türkiye'de çalışmak ister misiniz? Türkiye'deki iş ilanlarımıza bir göz atın.

İş İlanları

Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Sosyal Medya kanallarımızı takip ederek ilgilendiğiniz konularda güncel kalın. UNDP'nin bireyler ve toplulukların hayatında nasıl bir yer aldığını görün.

Keşfedin

Keşfedin

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, diğer bir deyişle Küresel Hedefler, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel eylem çağrısıdır.

Küresel Hedefler'i Ziyaret Edin

Türkiye Hakkında

Hakkımızda

82,003,882

Nüfus

4.49 Ton

Kişi Başına Yıllık CO2 Salımı

$24,804

Kişi Başına Düşen GSMH

0.791

İnsani Gelişme İndeksi

Hakkımızda

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global