Argande’s Spring-Summer Collection of 2014 is in Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express

10 Oct 2013


GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)'nın teknik desteği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın finansman desteği ile yürüttüğü “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler” projesi kapsamında moda tasarımcıları, MARKAFONI.COM ve MUDO’nun desteğiyle yaratılan Argande’nin İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonu defilesi, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul presented by American Express kapsamında 11 Ekim Cuma günü saat 17.00’de sergilenecek.

İstanbul- Argande’nin İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonu Hatice Gökçe’nin tasarım koordinatörlüğünde, Türkiye’nin başarılı moda tasarımcıları Aslı Filinta, Deniz Yeğin İkiışık ve Nihan Peker tarafından  hazırlandı.

Koleksiyonu birlikte hazırlayan üç tasarımcı, Nemrut Dağı’nın büyüleyici konumundan ve görkemli heykellerinden aldıkları ilhamı kendi yaratıcılıklarıyla yorumladı ve ortaya ses getirecek bir koleksiyon çıkarttı.

Deniz Yeğin İkiışık, bölgenin çok kültürlü yapısını yansıtan Nemrut Dağı’nın Tanrı heykellerini illüstrasyonlarına yansıtırken, Nihan Peker dağın ihtişamıyla tezat oluşturan terk edilmişlik hissinden esinlendi.

Aslı Filinta ise kırık heykelleri desenlere, heykellerin kabartmalarında bulunan yürüyen aslan formundaki yıldız haritasını ise aksesuarlara taşıdı.

Nemrut Dağı’nın gizemini bünyesinde barındıran Argande koleksiyonunun fotoğraf çekimi, Sema Şimşek’in modelliğinde Nemrut Dağı’nın eteklerinde yapıldı.

Bilge Tuğsuz’un artistik direktörlüğünü üstlendiği defilenin müzikleri, Can Hatipoğlu tarafından hazırlandı ve defile styling’ini ise Bahar Kongel Fransez üstlendi.
Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul presented by American Express İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonları Kuruçeşme Arena’da sunulacak.
7-11 Ekim tarihleri arasında yapılacak beş günlük etkinlik boyunca medya temsilcileri, perakende ve moda profesyonelleri başta olmak üzere binlerce kişi bir araya gelecek.


Etkinlik ayrıntıları:

Argande İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonu defilesi

Tarih: 11 Ekim 2013

Saat: 17:00

Yer:
Kuruçeşme Arena

Argande Hakkında:

Adını Mezopotamya topraklarında hüküm sürmüş, Kommagene Krallığı’nın tek tanrıçası güzeller güzeli Argande’den alan marka, bugün Güneydoğu kadınlarının elinde yeniden doğuyor. Güneydoğu Anadolu’daki kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesi amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ)’nın, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)'nın teknik desteği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansman desteğiyle Mayıs 2008’den beri uyguladığı “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi”, ürünlerini Argande markası altında topluyor. Proje, kadınların iş gücü piyasasına katılımını, Güneydoğu Anadolu'nun markalaştırılmasını ve yeni satış ve pazarlama fırsatlarının yaratılmasını hedefliyor. Argande koleksiyonunu hazırlamak üzere Batman ve Mardin’de kurulan atölyelerde yaklaşık 100 kadına istihdam olanağı sağlanıyor. Türkiye’nin en büyük ve yenilikçi hazır-giyim firmalarından biri olan MUDO’nun gönüllü desteği ve Hatice Gökçe’nin marka koordinatörlüğünde, Özgür Masur, Gamze Saraçoğlu, Mehtap Elaidi gibi sektörün önde gelen tasarımcılarının elinden çıkan kıyafet ve aksesuarlar Güneydoğulu kadınlar tarafından üretiliyor. Argande ürünleri, belirli dönemlerde online satış sitelerinde düzenlenen kampanyalar vasıtasıyla, tüketicilerle internet üzerinden bir araya geliyor.

MUDO hakkında:


1964 yılından beri hazır giyim sektöründe moda ve kaliteyi müşterileriyle buluşturan Mudo, Argande koleksiyonuyla önemli ve sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Argande markasının yaratım sürecinde proje ekibiyle koordineli çalışan Mudo, hiçbir kar gütmeden yürüttüğü proje ile ünlü tasarımcıların hazırladığı Argande koleksiyonunu özel tasarlanmış reyonlarda ve vitrinlerde sunuyor. Argande markası ile Mudo, Argande atölyelerinde çalışan Güneydoğu Anadolulu kadınlara sürdürülebilir bir kaynak sağlanmasına katkıda bulunuyor. Argande koleksiyonu ile modaseverler, Mudo mağazalarında tasarım ürünlere uygun fiyatlarla ulaşırken, aynı zamanda önemli bir sosyal sorumluluk projesinin parçası da olacaklar.

Markafoni hakkında

“Her alışveriş bir aşk”
www.markafoni.com

Online moda ve lifestyle’ın ikon markası haline gelen Türkiye’nin ilk ve lider özel alışveriş kulübü Markafoni, aylık 22 milyon ziyaret sayısıyla özel alışveriş pazarında liderliğini sürdürüyor. Markafoni; giyim, aksesuar, kozmetik ve dekorasyon başta olmak üzere pek çok kategorideki seçkin markaları yüzde 90’a varan indirimlerle üyelerine sunuyor. Özel alışveriş kulüpleri arasında en yüksek aylık ziyaret, tekil ziyaretçi ve sayfa görüntülenme sayısı kategorilerinde lider olan Markafoni’nin 6 milyon üyesi bulunuyor. 7/24 müşteri hizmetleri uygulamasıyla Türkiye’de kesintisiz müşteri desteği sunan ilk özel alışveriş kulübü olan Markafoni, online canlı chat uygulaması ile de üyelerine 7/24 anında canlı online iletişim imkanı sağlıyor. 710’a yakın uzmandan oluşan bir ekibin görev yaptığı Markafoni’de ayda 800 bin civarında ürün satılıyor.