2011 Human Development Report is to be launched in Istanbul (in Turkish)

27 Oct 2011

Raporun bu yılki teması “Sürdürülebilirlik ve eşitlik: Herkes için daha iyi bir gelecek”

Istanbul – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından hazırlanan İnsani Gelişme Raporu’nun 2011 baskısı, tüm dünya ile aynı anda İstanbul’da açıklanacak.

Ankara, 27 Ekim 2011 - Dünyanın pek çok ülkesinde yaşam standartları geçtiğimiz on yıllar içinde artmakta ve birbirine yakın bir düzeye ulaşmaktaysa da İnsani Gelişme Raporu 2011, çevresel bozulma ve sosyal eşitsizlikler artmaya devam ettiği takdirde mevcut gidişatın rahatsız edici bir geri dönüş eğilimine gireceğini gösteriyor.

Buna göre En Az Gelişmiş Ülkeler 2050 yılına gelindiğinde küresel ilerleme çerçevesinde çok gerilerde kalacaktır.

İnsani Gelişme Raporu 2011, bu mekanizmaların vazgeçilmez olduğu kadar uygulanabilir de olduğu gerçeğinden ve sürdürülebilirlik ve eşitlik konularında karşılaşılan sorunların topyekün ele alınması gerektiği algısından hareketle, küresel kalkınmanın finansmanında ve çevresel kontrol mekanizmalarında yeni yaklaşımlar geliştirilmesi yönünde bir çağrı yapıyor.

Rapor kapsamında aynı zamanda tümleşik bir sağlık, eğitim ve gelir ölçütü olarak değerlendirilen İnsani Gelişme Endeksi 2011 ve tamamlayıcı endeksleri de yer alıyor.

Raporun küresel lansmanı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Helen Clark ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt tarafından Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılacak.

Rapor Türkiye’de ise küresel tanıtım ile aynı zaman diliminde 2 Kasım 2011 Çarşamba günü TSİ 14:00’te İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tanıtılacak. Rapor içeriği bu zamana kadar kesin olarak ambargoludur.

Raporu İstanbul’da BM Türkiye Koordinatörü ve UNDP Türkiye Temsilcisi Sn. Shahid Najam sunacak. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Asaf Savaş Akat ve İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Mehmet Altan da, tanıtım etkinliğinde tartışmacı olarak yer alacaklar.

Türkiye Lansmanı:  2 Kasım 2011 Çarşamba, 14:00

Yer:   İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü, Salon 315

Rapor hakkında

İnsani Gelişme Raporu 1990 yılından beri her yıl yayımlanmakta olan ve kendi bağımsız editoryal kadrosuna sahip bir Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yayınıdır. Raporlar http://hdr.undp.org adresinden, PDF ya da e-kitap olarak on dilde ücretsiz olarak indirilebilir. Ambargo süresinin kalkmasının ardından UNDP Türkiye internet sitesinden raporun Türkçe yönetici özetine ve diğer bazı özet bilgilere de ulaşılabilir.

Medya için irtibat noktası

Faik Uyanık

Tel: +90 312 454 1105
E-mail: faik.uyanik@undp.org