Youth's contribution to development (In Turkish)

11 Oct 2005

UNDP oluşturduğu fon sayesinde, gençlerin yaratıcı toplumsal projeleri gerçekleştirmelerini sağlayarak, gençlere 'Hayata bir Artı' katma şansı ve ülke kalkınmasına katkıda bulunma fırsatı veriyor.

UNDP, Coca Cola ve Habitat ve Yerel Gündem 21 Gençlik Derneği işbirliği ile oluşturulan Hayata Artı Gençlik Fonu, gençlerin aralarında kurduğu gruplara, yaratıcı, çevreci, toplumsal açıdan etkin ve herşeyden önemlisi hayatın kalitesini arttırıcı fikirlerini hayata geçirmeleri şansını veriyor.

UNDP Türkiye Temsilciliği ve Coca Cola, eğitim, çevre, spor, kültür ve sanat alanlarında hazırlanacak projeleri desteklemek için 1.5 milyon dolarlık bir fon ayırdı. Bu yıl, ülkenin dört bir yanından gençlik grupları, 100'ü aşkın proje sundu ve bunlardan 10 tanesine fon verilmesi kararlaştırıldı.

Seçilen projeler, köylere tiyatro oyunlarının götürülmesi, atıkların yeniden değerlendirilmesi, sporda holiganlıkla mücadele, sağır ve diğer engelli çocuklar için sanat, İngilizce, seramik ve fotoğrafçılık gibi kurslar verilmesi gibi projeler yeralıyor. Bu çerçevede, turizmcilik ve bilgisayar kursları, cinsiyet eğitimi ve kadınların toplumsal yaşama katılımının sağlanmasına yönelik projeler de gerçekleştirilecek.

'Hayata Artı' her projeye 5.000 dolar ila 15.000 dolar arasında fon veriyor. Her yıl yeni projeler seçilecek.

Gectiğimiz günlerde İstanbul'da düzenlenen Rock'N Coke festivalinde gündeme gelen fon, gençliğin projeler konusunda bilinçlendirilmesini sağladı. Sosyal Sorumluluk festivalin ana temasını oluşturuyordu. Festivalin web sitesinde, posterlerde, reklamlarda ve televizyonda 'Hayata Artı' projesiyle ilgili detaylı bilgi verildi.

Hayata Artı hediyelik eşyalarının satışından elde edilen gelir de proje fonunun artmasına katkıda bulundu. Ünlü moda tasarımcıları tarafından tasarlanan Cola şişelerinin satışından elde edilen gelir de, Coca Cola Türkiye tarafından fona bağışlanıyor.