SubscribeSubscribe
News Center
 • Turkey's First Integrated Public Building is Opened Oct 1, 2017

  Turkey’s first-ever public building with an integrated building design was inaugurated on 27 October 2017 in a ceremony attended by UNDP Country Director Claudio Tomasi, Minister of National Education İsmet Yılmaz, Minister of Energy and Natural Resources Berat Albayrak, and Ankara Governor Ercan Topaca.

 • SILA Project Trainings Continuing On Oct 1, 2017

  ‘‘Determination of Legal Aid Needs and Improvement of Legal Aid Services’’ training was held in the city of Gaziantep on September 16, 2017 in the scope of ‘‘Support to the Improvement of Legal Aid Practices for Access to Justice for All in Turkey (SILA)” Project, implemented by the Union of the Turkish Bar Associations as the Implementing Partner, the Ministry of Justice General Directorate of Criminal Affairs as the Cooperating Partner, with the support of the United Nations Development Programme (UNDP) and financed by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) and the Union of the Turkish Bar Associations.

 • Priority agricultural products being identified for Integrated Resource Efficiency in Agriculture and Agro-based Industries in GAP Region Oct 1, 2017

  Works were started to identify agricultural products that were dominant in the region and would provide added value by processing in the value chain as a result of the filtering approach under the Integrated Resource Efficiency in Agriculture and Agro-based Industries in GAP Region Project.

 • Improving Energy Efficiency in Industry Project Completed Oct 1, 2017

  “Improving Energy Efficiency in Industry in Turkey Project” was successfully completed. The closing event was held on 11 September 2017 where the project outcomes were disclosed.

 • SİVİL TOPLUM ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ: GEF Küçük Destek Programı'nın Türkiye'deki 25.Yılı Kutlamaları Sep 25, 2017

  Küresel Çevre Fonu, Küçük Destek Programı (SGP) 25. Yılını 22-23 Eylül’de Cermodern Ankara’da düzenlenen etkinlikle kutladı. Çevre alanında sivil toplum çalışmalarının 25 yılının anlatıldığı “Doğal Öyküler Kitabı”nın basına tanıtıldığı ve stant ve panellerin olduğu etkinliğe katılım yoğundu.

 • Event: SGP Turkey is celebrating its 25 years Sep 13, 2017

  GEF Small Grants Programme (SGP Turkey) is celebrating its 25th year experience; as a platform gathers official authorities, private sector, and volunteers around civil society organization’s ideas solution and innovative practices in Turkey.

 • Birleşmiş Milletler - Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi Sep 11, 2017

  “Türkiye’de Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi” başarılı şekilde tamamlandı. Proje çıktılarının paylaşıldığı kapanış toplantısı, 11 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilecek.

 • UNDP Kapanış Toplantısı - Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Sep 8, 2017

  Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayelerinde ve ortaklığında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilâtı (UNIDO) işbirliği ile yürütülen, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nün de paydaşı olduğu, “Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması” Projesinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Fatih Dönmez'in de katılacağı kapanış toplantısı ve sertifika töreninde siz değerli basın mensuplarını da aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 • İnadına Tarım: Artvin’in en zorlu koşullarında başarılan bir kalkınma hikayesi. Aug 31, 2017

  İnsanın toprağa olan bağı gerekli ve verici olduğu kadar zor ve meşakkatli de olabiliyor. İklim ve coğrafya olarak Karadeniz’den farklı olan Artvin’de de durum böyle. Engebeli coğrafyası, neredeyse düzlük yüzü görmeyen yerleşimleri ve kurak yazları ile Artvin’in tarımı ve kırsal yaşamı, Türkiye’nin birçok bölgesine bahşedilen kolaylıklardan yoksun. Ancak bu bazıları için sorun olmuyor gibi.

 • Total Factor Productivity Project surveys come to the analysis stage Aug 3, 2017

  Company visits and surveys are completed within the context of the “Support to Development of a Policy Framework for Total Factor Productivity in Turkey Project”, which is financed by the EU, implemented by the UNDP and with the Ministry of Development as the final beneficiary. Moreover, an international benchmarking report showcasing Germany, South Korea and Turkey has also been completed within the project.

UNDP Around the world

You are at UNDP Turkey 
Go to UNDP Global