SubscribeSubscribe
News Center
 • UNDP Kapanış Toplantısı - Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Sep 8, 2017

  Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayelerinde ve ortaklığında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilâtı (UNIDO) işbirliği ile yürütülen, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nün de paydaşı olduğu, “Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması” Projesinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Fatih Dönmez'in de katılacağı kapanış toplantısı ve sertifika töreninde siz değerli basın mensuplarını da aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 • İnadına Tarım: Artvin’in en zorlu koşullarında başarılan bir kalkınma hikayesi. Aug 31, 2017

  İnsanın toprağa olan bağı gerekli ve verici olduğu kadar zor ve meşakkatli de olabiliyor. İklim ve coğrafya olarak Karadeniz’den farklı olan Artvin’de de durum böyle. Engebeli coğrafyası, neredeyse düzlük yüzü görmeyen yerleşimleri ve kurak yazları ile Artvin’in tarımı ve kırsal yaşamı, Türkiye’nin birçok bölgesine bahşedilen kolaylıklardan yoksun. Ancak bu bazıları için sorun olmuyor gibi.

 • Total Factor Productivity Project surveys come to the analysis stage Aug 3, 2017

  Company visits and surveys are completed within the context of the “Support to Development of a Policy Framework for Total Factor Productivity in Turkey Project”, which is financed by the EU, implemented by the UNDP and with the Ministry of Development as the final beneficiary. Moreover, an international benchmarking report showcasing Germany, South Korea and Turkey has also been completed within the project.

 • Thematic workshops were held under Total Factor Productivity Project Aug 3, 2017

  Thematic workshops were held in İstanbul within the context of the “Support to Development of a Policy Framework for Total Factor Productivity in Turkey Project”, which is financed by the EU, implemented by the UNDP and with the Ministry of Development as the final beneficiary.

 • 5,500 Syrian Refugees Attended Recycling Trainings Aug 3, 2017

  Trainings on recycling and environment protection within the project of “Effective Urban Waste Management for Host Communities” have been completed by Syrian refugees living in Kilis Öncüpınar and Elbeyli Temporary Accommodation Centers. Certification ceremony for 5,500 Syrians acknowledged the success of the motivated trainees.

 • GAP Bölgesi’nde Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliği için bölgede öncelikli tarımsal ürünler belirleniyor Aug 2, 2017

  GAP Bölgesi’nde Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliği Projesi kapsamında filtreleme yaklaşımı sonucunda bölgede başat ve değer zinciri içinde işlenerek katma değer kazandıran tarımsal ürünlerin belirlenmesi için çalışmalara başlandı.

 • GS ve UNDP bu kez Suriyeli çocuklar için buluştu Aug 2, 2017

  BM Kalkınma Programı ve Galatasaraylı oyuncuların Gaziantep’te Suriyeli çocuklar ile beraber hazırladığı video sosyal medyada yayımlandı.

 • Application period for Future is in Tourism is extended to 4th of August Jul 31, 2017

  The application period for Future is in Tourism, which is implemented in cooperation with Ministry of Culture and Tourism, United Nations Development Programme (UNDP) and Anadolu Efes, is extended to 4 August 2017 due to the intense interest.

 • Accelerate 2030 Jul 31, 2017

  In 2015 the United Nations agreed on the SDG’s, 17 targets to be achieved by the year 2030. Under the light of these Global Goals, small ventures in developing countries are encouraged to create business models that will have a positive impact on their communities and their countries. Accelerate2030, created in partnership with the United Nations Development Programme and the ImpactHub network is a star-up acceleration program focused on scaling ventures in the achievement of the SDGs.

 • Turkey’s Engineer Girls with Youth Jul 25, 2017

  The “Turkey’s Engineer Girls” Project, implemented in cooperation by the T.R. Ministry of Family and Social Policies, LIMAK Foundation and UNDP Turkey to increase women’s propensity to engineering fields and presence of women engineers in decision-making posts, was initiated in universities in the last year.

UNDP Around the world

You are at UNDP Turkey 
Go to UNDP Global